More in sport

Sport

Tuesday, 13 March 2018 | MYT 12:00 AM

Selangor, Sabah and Johor shuttlers strut their stuff in tourney

PETALING JAYA: Selangor, Sabah and Johor hogged the limelight in their respective zones in the first leg of the 100Plus National Junior Circuit badminton championships.

Selangor showed they are the Klang Valley badminton powerhouse by sweeping eight titles, including a clean sweep of the singles in the boys’ Under-12, Under-14 and Under-16 in the Zone B competition held in Terengganu on Saturday.

Sabah and Putrajaya emerged as Zone A and Zone C champions in the tournament held in Kuantan and Putrajaya respectively on Sunday.

Sabah won six out of the 12 titles at stake while Johor nicked a total of five.

ALL FINAL RESULTS

ZONE A

Boys’ singles
Under-16: Samin Demond Anthony (Sab) bt Lye Junh Yew (Prk) 21-14, 21-12.
Under-14: Elvestly Daniel Edry (Sab) bt Azahawari Hanz Haiqal (Sab) 21-16, 26-24.
Under-12: Jun Ket Muhd Arif (Sab) bt Muhd Al-Imran Jasni (Prk) 22-20, 21-11.

Girls’ singles
Under-16: Samin Arena Satu (Sab) bt Yap Valerry (Sab) 21-15, 21-9.
Under-14: Goh Shuen Tong (Sab) bt Melody Wong Jin Ning (Sab) 21-10, 21-8.
Under-12: Tan Zhing Hui (Pen) bt Sharlyn Vivian George (Sab) 21-16, 21-12.

Boys’ doubles
Under-16: Rayner Beh Chun Meng-Goh Boon Zhe (Pen) bt Lai Jia Qing-Virayut Som Mat (Per) 21-13, 19-21, 21-12.
Under-14: Edward Cheong Yan Kai-Ernest Lee Zi Yan (Prk) bt Azahawari Hanz Haiqal-James Carlester Cleve (Sab) 21-11, 16-21, 21-10.
Under-12: Muhd Al-Imran Jasni-Kwan Guan Feng (Prk) bt Koay Boon Chuan-V. Tamilarasukumar (Pen) 21-14, 21-12.

Girls’ doubles
Under-16: Ho Lo Ee-Tan Zhing Yi (Pen) bt Lim Sze Jin-Tan Xin Xiao (Pen) 21-12, 21-15.
Under-14: Goh Shuen Tong-Melody Wong Jin Ning (Sab) bt Rabiatul Hidayah Muhammad-Elaine Wee Yu Ling (Sab) 21-7, 21-10.
Under-12: Hazel Chang Shu Ning-Tan Zhing Hui (Pen) bt Celine Ng-Lim Zhi Shin (Pen) 21-17, 21-17.

ZONE B

Boys’ singles
Under-16: Jimmy Wong (Sel) bt Chua Jin Xiang (Sel) 21-13, 21-15.
Under-14: Kok Jia Zheng (Sel) bt Wong Hong Xiang (Sel) 21-11, 21-12.
Under-12: Muhammad Faiq Haziq Masawi (Sel) bt Kang Khai Xing (Kel) 21-18, 21-12.

Boys’ doubles
Under-16: Jimmy Wong-Siow Zi Feng (Sel) bt Muhhamad Hafizullah Shukran-Muhammad Izzudin Rosli (Kel) 21-18, 21-13.
Under-14: Webber Lee Wei Han-Lim Zhian Meng (Ked) bt Brandon Hee Hek Yong-Kok Jia Zheng (Sel) 21-17, 21-18.
Under-12: Lok Hong Quan-Faiq Haziq Masawi (Sel) bt Loh Zi Heng-Aiman Mustakim Razali (Ked) 21-7, 21-17.

Girls’ singles
Under-16: K. Letshanaa (Sel) beat Loh Zhi Wei (Sel) 21-7, 21-13.
Under-14: Siti Nurshuhaini Azman (Sel) bt Chew Tze Teng (Nse) 21-13, 21-15.
Under-12: Adinya Anuar (Nse) bt Ang Jia Yee (Nse) 21-13, 21-14.

Girls’ doubles
Under-16: K. Letshanaa-R. Venosha (Sel) bt Cheng Su Hui-Cheng Su Yin (Ked) 21-19, 21-14.
Under-14: Chew Tze Teng-Belle Lee Pei Er (Nse) bt Siti Nurshuhaini Azman-Yee Pui Yi (Sel) 21-16, 21-19.
Under-12: Ang Jia Yee-Adinya Anuar (Nse) bt S. Mahalexmi-Sharanya Kabilan (Sel) 21-11, 21-18.

ZONE C

Boys’ singles
Under-16: Muhammad Affan Atabek (Joh) bt Muniandy Sharveen (Joh) 21-14, 20-22, 21-15.
Under-14: Ting Wen Xuan (Kul) bt Tai Ming Wei (Joh) 21-15, 21-13.
Under-12: Yeow Chun Cher (Mel) bt Wee Yee Tern (Joh) 21-11, 21-17.

Boys’ doubles
Under-16: Chang Kang Yi-Liew Wen Xuan (Joh) bt Jason Lai Wei Jian-Yap Sai Kuan (Joh) 22-20, 24-22.
Under-14: Chong Jen Son-Wee Yee Hern (Joh) bt Lee Zheng Bo-Shyu Hao Zhe (Joh) 22-20, 21-13.
Under-12: Aaron Tan Wei Qin-Yewo Chun Cher (Mel) bt Toh E Hern-Wee Yee Tern (Joh) 21-18, 21-12.

Girls’ singles
Under-16: Yeoh Zi Xuan (Kul) bt Odelia Wong Qiao Shi (Kul) 21-18, 21-13.
Under-14: Lim Shin (Joh) bt Amanda Yap Hwa Leng (Kul) 22-20, 21-14.
Under-12: Siti Zulaikha Mohd Azmi Tan (Mel) bt Ong Xin Yee (Kul) 21-19, 20-22, 21-16.

Girls’ doubles
Under-16: Wong Kha Moon-Odelia Waong Qiao Shi (Kul) bt Chiam Bao-Dylyvya Saha Davincy Saha (Kul) 21-15, 21-6.
Under-14: Amanda Yap Hwa Leng-Loke York Yue (Kul) bt Lanissa Chan-Tan How Siang (Mel) 22-20, 21-14.
Under-12: Carmen Ting Wei Wen-Dania Sofea Zaidi (Joh) bt Gan Min Yee-Siti Zulaikha Azmi Tan (Mel) 17-21, 21-6, 21-15.